BEST Festiwal Filmowy - Film: Ja Daniel Blake

8 kwietnia 2017, sobota godz. 18:00 - 20:00
8 kwietnia 2017, sobota godz. 18:00 - 20:00
Tychy, Pasaż Kultury "Andromeda" w Tychach (I piętro, Sala Projekcyjna)
To wydarzenie już się odbyło!

Ja, Daniel Blake to opowieść o bezwzględnej biurokracji, z którą bezskutecznie walczy tytułowy bohater. Daniel decyduje się pomóc Katie, która jest samotną matką z dwójką dzieci i ma problemy finansowe. Sam stara się o rentę i szybko wpada w sidła biurokratycznych mechanizmów, obojętnych na ludzkie problemy urzędników i niekończących się kolejek interesantów. Mimo codziennych problemów, na nowo odnajdują prawdziwą przyjaźń i radość życia.

Nagrody:

BAFTAWygrana: Najlepszy film brytyjski
CannesWygrana: Najlepszy film
Europejska Nagroda FilmowaWygrana: Najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA)
BIFAWygrana: Najlepszy aktor Dave Johns, Najlepszy debiut aktorski Hayley Squires
Dwa BrzegiWygrana Nagroda Publiczności: Pierwsze miejsce Ken Loach
MFF w LocarnoWygrana: Zdobywca Ken Loach

BEST Festiwal Filmowy to znaczące wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Tychów – Prezydent Miasta pan Andrzej Dziuba w miesięczniku „Śląsk” wymienił festiwal wśród sześciu najważniejszych, tyskich kulturalnych „Dań firmowych”. Dzięki tej imprezie tyszanie mogą zetknąć się z kinem wykraczającym poza granice masowych produkcji. Głównym założeniem jest pokazanie twórczości indywidualistów współczesnego kina, którzy swoje produkcje kierują do widza wymagającego i otwartego na wyzwania. Festiwal ma zwrócić uwagę uczestników na projekty ambitne, tworzone wbrew modom, ale takie które swoją siłą oddziaływania wytaczają trendy w światowym kinie. Organizatorom przyświeca idea, aby i ten rodzaj kina nie miał przed widzami tajemnic. Filmów pokazywanych podczas BEST Festiwalu nie znajdą oni w normalnej dystrybucji kinowej w większości śląskich miast.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka