WERA V.
Laura Leish

13 maja 2017, sobota godz. 19:00 - 20:00
14 maja 2017, niedziela godz. 19:00 - 20:00
13 maja 2017, sobota godz. 19:00 - 20:00
Poznań, Republika Sztuki Tłusta Langusta
14 maja 2017, niedziela godz. 19:00 - 20:00
Poznań, Republika Sztuki Tłusta Langusta
To wydarzenie już się odbyło!

Czy można mieć alibi na czas globalnej katastrofy? Czy da się żyć bez politycznych poglądów i sympatii? Wera V. to młoda niemiecka urzędniczka, która lata hitlerowskiej okupacji spędza w Poznaniu. Jej życie, opisane w korespondencji z matką, przeczy wojennej tragedii. Czy to zimna obojętność, czy najlepsza strategia przetrwania? Odpowiedź na to pytanie staje się aktualna w świecie, który na powrót oswaja wojnę.

Inspiracją dla spektaklu stała się imponująca kolekcja widokówek z czasów II wojny światowej, zachowana w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

"Poznań lat czterdziestych, miasto niemieckie, z toczącą się na ulicach wojną i regularnie zrzucanymi bombami. Wszystko to z perspektywy młodej Niemki. Kolejna teatralna rekonstrukcja historyczna? Nic z tych rzeczy. Znacznie ciekawiej. […] Na scenie mamy do czynienia z dwugłosem – Piotra Zawadzkiego, pełniącego rolę oskarżyciela oraz Laury Leish, wcielającej się w rolę Wery i starającej się ją zrozumieć, może usprawiedliwić. Ten brak jednoznacznej odpowiedzi stanowi podstawowy atut spektaklu. Możemy obserwować, jak na scenie aktorzy sami zastanawiają się nad przyczynami postępowania Wery, jak obalają swoje argumenty. Zostawiają również widzów z pytaniem, co sami zrobiliby na miejscu Wery, a może jeszcze bardziej – co sami robią w obliczą toczących się dzisiaj wojen."

Rafał Bilicki, www.kontra.poznan.pl

REŻYSERIA: Wojciech Wiński
SCENARIUSZ: Ewa Kaczmarek
TŁUMACZENIE I WSPÓŁPRACA DRAMATURGICZNA: Iwona Nowacka
OBSADA: Laura Leish (Wera), Piotr Zawadzki (Alter ego)
MUZYKA: Adam Brzozowski
WIZUALIZACJE: Maciej Domagalski
SCENOGRAFIA: Anna Olszewska
KOSTIUMY: Idalia Mantas
WSPÓŁPRACA CHOREOGRAFICZNA: Katarzyna i Adrian Rzetelscy
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA: Michał Paszkowski, Piotr Kamiński

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka