Zaplątane opowieści z muzyką na żywo

8 kwietnia 2017, sobota godz. 16:00 - 17:00
8 kwietnia 2017, sobota godz. 16:00 - 17:00
Warszawa, Fundacja Sto Pociech
To wydarzenie już się odbyło!
Spotkanie z opowieściami wykorzystującymi zabawy i figury sznurkowe.

Czy znacie zabawę sznurkową zwaną Kocia kołyską? Jeszcze kilkanaście lat temu była bardzo popularna. Dzieci w parach potrafiły przekładać sznurki z rak do rąk urzeczone powstającymi na ich oczach różnorodnymi figurami. Każda z nich miała swoją nazwę, swoją historię i następowały po sobie w określonej sekwencji. Opowieści sznurkowe są znane w wielu kulturach i stanowią jedną z odmian przekazu ustnego. Na oczach słuchaczy opowieść wije się, zaplata i rozplata. Umysł i wrażliwość słuchacza poddane są niezwykłej grze wyobraźni - słowa, gesty, kształty przenikają się i po chwili ulatniają. Przy pomocy jednej prostej pętli kreowany jest bogaty świat opowieści - las tropikalny z wodospadem, głodny wąż, który postanawia połknąć księżyc, historia porwania królewny i mocy prawdziwej miłości.

Zapraszamy do wspólnej przygody w krainie wyczarowanej ze sznurków!


Opowieści zaplącze Agnieszka Kontny z Teatrzyku Raz Dwa Trzyku.

Muzyka: Katarzyna Szurman, Katarzyna Żytomirska

TEATRZYK RAZ-DWA-TRZYK

teatrzyk1Teatrzyk Raz-dwa-trzyku to spektakle teatru lalek z muzyką na żywo. Forma spektakli, oparta na założeniach teatru supełków Marii Kownackiej, wywodzi się z tradycji domowych teatrzyków i zabaw dziecięcych. Na oczach widzów powstają lalki teatralne. Interaktywna formuła spektaklu zachęca dzieci do wspólnego śpiewania i zabawy w czym pomagają wykorzystane w przedstawieniach fragmenty tradycyjnych piosenek i zabaw dziecięcych. Przedstawieniom towarzyszy muzyka w wykonaniu muzykantek związanych ze Stowarzyszeniem na Rzecz Kultury Tradycyjnej Dom Tańca. Dzieci poznają dźwięk tradycyjnych, dawnych instrumentów: harmonii trzyrzędowej, okaryny, barabana, bębenka obręczowego, skrzypiec itd. Mogą również usłyszeć gliniane ptaszki, piszczałki, klepaki, dzwonki i kij deszczowy. Scenariusze przedstawień teatralnych wykorzystują teksty znanych i cenionych twórców literatury dziecięcej (Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Janiny Porazińskiej), bajek i opowiastek ludowych i opowieści paluszkowych. Po spektaklu dzieci uczestniczą w zabawach i grach teatralnych oraz muzyczno-ruchowych. Scenariusze zabaw zostały dostosowane do umiejętności fizycznych i intelektualnych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Bilety w cenie 15 zł od osoby

Spektakl dla dzieci od 2 roku życia.

Przydadzą się buty na zmianę.

UWAGA: W trakcie spektaklu Kafejka jest zamknięta a Fundacja Sto Pociech jest zarezerwowana wyłącznie dla widzów spektaklu. Zaraz po spektaklu wracamy do normalnego trybu pracy.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka